neděle 9. října 2016

Hodnocení zahraničních jazykových škol

Spousta lidí mně napíše - a kde ses naučila tak dobře německy? Jak se jazyk naučit nejrychleji?

"Moje odpověď? Jeďte na kurz do zahraničí!"

Ano, není to zrovna nejlevnější zábava. Pro mě to vždy znamená rozbití prasátka a utracení veškerých úspor. Náklady si platím z 90% sama, z mého chudého studentského platu. Jelikož veškeré peníze, které utratím, si vydělávám sama (občas ale taky dostanu od někoho na přilepšenou), tak je nedokážu utratit za každotýdenní párty. Za restaurace. Kávičky. A tak... Vedu si deník s výdaji. A snažím se každý měsíc něco málo ušetřit na ty moje výlety.

Je mně jasné, že z českého platu by se mně na to šetřilo dost špatně. Rozdíly jsou opravdu markantní. Po každé návštěvě České republiky si uvědomuji, jak skvěle se mám. Ovšem mám to neskutečně vydřené. Vstávání o víkendu ve 4 hodiny ráno. Nebo naopak příjezd domů z práce po půlnoci. Hodiny a dny prosezené na zadku, či proležené na zadku a topení se ve skriptech. Téměř žádný čas na sebe samu přes semestr. Návštěva ČR maximálně 4x za rok. (a to sem radši nepíšu, že Vídeň je 2 hodiny od Brna). O Vánocích strávení s rodinou necelých 24 hodin. Kruhy pod očima...

Někdy si ovšem říkám- stojí mně to vůbec za to?

"Vy nemáte žádné okružní otázky ke zkoušce? Panebože, vždyť tam můžou dát naprosto cokoliv!"

Asi v prváku na gymplu mě napadlo, že bych na tu vysokou do zahraničí opravdu ráda šla. Do Vídně, či Německa. A tak táta přišel z nápadem, ať se teda učím německy a jdu teda na 2 týdenní intenzivní kurz do Vídně. A tak jsem šla. Zápřah to byl obrovský. Začátky byly těžké. Udělala kus práce. Ale sotva kurz skončil, věděla jsem, že chci příští rok jet zase a minimálně o týden víc. A tak to s mým ježděním začalo. :)

Doporučená délka pobytu: 4+ týdnů
Lokalita: čistě na vašich preferencích :)

ActiLingua Academy, Vídeň
země: Rakousko
jazyk: němčina
webové stránky: https://www.actilingua.com/de/home/
hodnocení: 6/10

Moje první jazyková škola v zahraničí. Nejlepší týdny prázdnin. Obrovské zlepšení.
Negativa: Nejvíce mě zklamal intenzivní kurz. Dost často se stalo, že jsme na hodinách navíc dělali přesně to, co na základním kurzu. Proč rozebírat jeden film dvakrát? Neexistuje víc filmů, než jeden rakouský film?


Universität Wien 
země: Rakousko
jazyk: němčina
webové stránky: https://sprachenzentrum.univie.ac.at
hodnocení: 8/10

Loni jsem se rozhodla, že si prohloubím své jazykové znalosti, jelikož stále je na čem pracovat. Myslím, že jsme toho stihli udělat opravdu hodně a naučili se spoustu nových synonym.
Negativa: nevzpomínám siEurocentres Lausanne
země: Švýcarsko
jazyk: francouzština
webové stránky: https://www.eurocentres.com/de/sprachschule-lausanne
hodnocení: 10/10

Naprosto nejlepší jazyková škola, na které jsem zatím byla. Hodně dělalo i to, že jsem se vydala v únoru (Februar), tudíž jsem měla některé dny de facto soukromou výuku. Pokud budu chtít zapracovat někdy zase na francouzštině, určitě se sem vrátím.
Negativa: Švýcarské ceny jsou kapitola sama o sobě.


EF Nice 
Education First
země: Francie
jazyk: francouzština
webové stránky: http://www.ef-czech.cz/pg/jazykove-kurzy/
hodnocení: 3/10

Bohužel naprosto nejhorší škola, na které jsem byla. Až je mně líto těch vyhozených peněz, které jsem do této školy vložila. Bohužel třídy byly dost plné (cca 16lidí). Učitelům absolutně nezáleželo, zda jsme se nové učivo naučili - ke každé nové gramatice max. 2 cvičení, což naprosto nestačí. I rodina celkem zklamání. Sice byli milí, ale opravdu si nepředstavuji, když zaplatím dost velkou sumu za polopenzi, že budu jíst skoro každý den kuskus. A vajíčka (přitom je to jedna z mála ingrediencí, kterou moc nemusím) Navíc ta katastrofa můj negativismus ještě prohloubila. I když jsem více než 2 měsíce zpátky, zklamání z této školy mizí velmi pomalu.


Pokud nemáte čas přes rok tak jako já, jeďte na dovolenou na kurz! Sice je to občas náročný, ale můžete poznat nové místa a zlepšit jazyk za 4 týdny o celý 1 level!


A co vy? Byli jste někde na nějakém jazykovém pobytu? Doporučujete nebo radši příště dátě peníze na něco jiného?

3 komentáře:

 1. Super hodnocení! :) Přiznám se, že nikoho dalšího, kdo by pravidelně jezdil na delší zahraniční jazykové kurzy, vlastně ani neznám - od známých jsem slyšela jen o Maltě, ale to mi z jejich líčení přišlo spíše jako dovolená. O přínosech už jsme se spolu bavily. Super mi to přijde hlavně pro pracující, kteří si vyšší sumu za kurz můžou dovolit a přes rok nemají takové možnosti průběžného vzdělávání jako studenti. Ty výsledky jsou parádní, navíc za tak krátký čas.

  OdpovědětVymazat
 2. Zajímavý článek. Když jsem se zamyslela, tak jsem zjistila, že nikoho, kdo by na tyhle jazykové pobyty jezdil, neznám - všichni vyrazí přímo do dané země za něčím jiným a jazyk je jen přirozený bonus, samozřejmost, ale nic, na čem by pracovali takto cíleně a organizovaně, spíš vycházejí z reálného života. Já sama bych asi volila spíše kurz dlouhodobější a ne tak intenzivní, potřebuju čas na zažívání si všeho nového... ale je pravda, že tyhle kurzy jsou určitě zorganizované tak, aby se studenti učili efektivněji už na základě toho, jak výuka probíhá. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A hlavně slyšíš i přímo rodilého mluvčího, na kterého nemusíš narazit i na vysoké škole v ČR. A jen to prostředí dělá svoje :)

   Vymazat